KOPŘIVA DVOUDOMÁ

21.05.2009 13:58

Moje poznatky: Listy kopřivy sbírám brzy na jaře a spolu s březovými listy používám na jarní detoxikační čaj -1 hrnek na lačno( půl hodiny před jídlem a nebo hodinu po jídle ) každé ráno, odpoledne a večer. Pozor! Užívat max. 3 týdny a 1 týden přestávka. Jinak dělám špenátek a trochu přidávám i do rizota nebo francouzských brambor....  

Užívaná část: List (Folium urticae), někdy nať (Herba urticae).
Účinné látky a působení: Hlavní účinné látky nejsou ještě zcela známé. Kromě různých kyselin, např. křemičité, mravenčí aj., zjistil se dosud acetylcholin (1%), sloučeniny Ca, K, Fe, Na, látky sirné, histamin (až 0.5%) a také serotonin (0,02%). Na účinku se acetylcholin a histamin podílejí jen částečně. Droga dále obsahuje jedovatou bílkovinu, z natě byla izolována řada karotinů, vitamin B2 a kyselina pantothenová. Kopřiva má také značný obsah chlorofylu a fytoncidní látky. Vlastní kopřivový jed je bezdusíkatá, neprchavá látka pryskyřičného charakteru, která již v nepatrném množství vyvolává známé pálení a svědění. Sušená droga nemá svědivý účinek a také ho nemají nemají zahřáté výtažky připravené z čerctvé rostliny.. Zachovávají si jej lihové extrakty z čerstvé natě.
List i nať působí diureticky; mladé listy posilují oranismus celkově  a v krvi snižují hladinu cukru.
Užití: Vnitřně v nálevu jako mírné diuretikum a hemostatikum (1 lžíce řezané drogy na sklenici vody, 3 sklenice denně). Je to mírný prostředek diuretický při otocích, zánětlivých onemocněních cest močových a při revmatismu. Působí jako podpůrný prostředek při cukrovce (lidové užití) a jako léčivo proti jaterním a žlučníkovým onemocněním. V Rusku se kopřiva uznává jako polyvitaminózní rostlina při avitaminózách; připravují se z ní čaje. Mladé kopřivy se mohou použít jako zelenina k posílení a přeladění střevní činnosti a při chudokrevnosti. Lidová medicína doporučuje staršími rostlinami šlehat revmatické klouby.

 Duchovní a duševní působení bylinky :"Je připravena vyčistit vše, i tvé emoce a pláč. Nesmí ji užívat lidé s překrvováním ledvin (revmatici), zde dráždí a působí bolesti v zádech. Vně se s ní šlehat mohou."
Užití v léčitelství: Močopudný účinek, "čistí krev" (odstranění škodlivých látek z těla), žaludeční vředy,na nervy, tiší záchvat astmatu, žlučníkovou koliku, zvyšuje sekreci mateřského mléka, na vodnatelnost (v celém těle), při tuberkulóze.Kašel, lupy, kopřivka,padání vlasů, chřipka.

Možný způsob užívání: hrst kopřiv rozmixovat s hrníčkem vody, ráno a večer 1 lžíci. 
Pozn.: mladé kopřivy na jaře mají nejvíce křemičitých látek, dráždí ledviny.

Symbolika bylinky (když ji nalezneš ve svém čaji, pomni, co Ti říká): "Tak jako pálí kopřiva, tak mnohdy bolí Tvé činy lidi vůkol; skromností a láskou zahlaď, cos napáchal, měj rád svůj život."

Byla oblíbenou bylinou našich předků. Nejenže byla významným doplňkem ve stravě mladé drůbeže v domácích chovech, nechyběla ani na jídelníčku v kuchyni, kde z mladých kopřivových lístků se dělal výborný špenát. Byla též jednou z desíti bylin, které, nesměly chybět ve velikonoční nádivce. Sbírají se listy nejčastěji strháváním z lodyh. Suší se ve slabých vrstvách na stinných vzdušných místech nebo uměle. Teplota nesmí přesáhnout 60°C. Je důležité sušit materiál rychle, aby se zachovala původní zelená barva. Je bez pachu a má poněkud slabě trpkou nahořklou chuť.
Listy obsahují velmi mnoho chlorofylu, který se v současnosti zpracovává též průmyslově. Chlorofyl má protizánětlivé a desodorační účinky, působí příznivě na hojení ran, urychluje epithelizaci a granulaci pokožky. Olejový roztok chlorofylu ve formě spreje se používá k léčbě bercových vředů, drobných popálenin, proleženin, k hojení drobných kožních ragád (trhlinek). Dalšími účinnými látkami jsou kyselina křemičitá, které lze připsat močopudný účinek, dále třísloviny s protizánětlivým a stahujícím účinkem a fyziologicky účinné látky patřící mezi aminyacetylcholin, histamin, serotonin, karotenoidy, vitamín B2, kyselina panthotenová (B), glukokininy, kyselina mravenčí. Mladé listy mají poměrně vysoký obsah C vitamínu. Značně vysoký je i obsah minerálních látek a látek fytocidních. Ve žhavých chlupech je obsažen pryskyřičný sekret.
     V lidovém léčitelství je velmi oblíbená. Vzhledem k tomu, že podporuje také celkovou látkovou výměnu a trávení, bývá téměř vždy jednou ze součástí čajů, používaných k jarním bylinným kůrám. V kosmetickém průmyslu se s výťažky kopřivy setkáváme dnes nejen ve vlasové kosmetice, ale i v krémech a vodách používaných v péči o obličej i celé tělo ( např. přípravky určené proti celulitidě ).

Zpět