CO TO VLASTNĚ JE...?

21.05.2009 14:11

S touto větou se setkávám hodně často. Téměř vždy, když slovo ETIKOTERAPIE vyslovím. Jak už napovídá název, podstatou této terapie je léčba etikou, mravností...Etikoterapie nás učí, že nemoc je zdravá reakce těla na nezdravé myšlení. Když se naše myšlenky zabývají pocity strachu, křivdy, nenávisti, závisti, zloby naše duše trpí a upozorňuje nás těmito pocity na nerovnováhu. Člověk a jeho vědomí už není v harmonii a upadá do nemoci. Každé onemocnění je učební lekce a když ji nepochopíme, příjde důraznější a ve fyzickém světě na nás čeká rána osudu-úraz nebo nemoc chronická...Máme ulehnout, zklidnit myšlenky, přestat pohlížet na svou nemoc jako na nepřítele, s nímž musíme bojovat a zničit ho. Zkusme se podívat na každou nemoc jako na šanci přijít na to, co v sobě máme uložené za "balast", co nám to tak ubližuje a říct si, jestli to vlastně chceme... Když pochopíme, co nám nemoc přišla sdělit, jakobychom tyto emoce, hluboko uložené v podvědomí, ze sebe vytáhli, podíváme se na ně, uvědomíme si, že byly naší součástí, ale už s nimi nehceme žít, propustíme je a tím uvolníme především sebe...Vlastně se dá říct, že smyslem nemoci je vždy duchovní vývoj.

Už Sokrates prohlásil: "Tělo je pouze obalem duše - když je duše zdravá, je i tělo zdravé, onemocní-li duše, onemocní i tělo"

Uvedu pár příkladů....

Nespavost - neschopnost odpoutání se od hmotného (pracujeme, řešíme i v posteli)

Srdce – něco mi leží na srdci, schopnost mít se rád, přemíra emocí

Žaludek – někdo nebo něco mi leží v žaludku, nemůžu strávit nějakou situaci

Slinivka,tenké střevo – existenční strachy, nadbytek analýzy, kritiky

Zácpa – závislost na hmotě, snaha zadržovat a nedat, hromadit,

Játra – nevyváženost, extrémy, něčeho moc a něčeho málo

Žlučník – polknutý hněv, agresivita

Ledviny – vztahy, nezbavení se starých situací 

Kolena – nedostatek pokory a schopnosti se učit, přijímat

Poku za nemocí dokážeme uvidět svou chybu a hlavně s ní dokážeme něco udělat, dar(nemoc) splnil svůj úkol a rozplyne se... Hodně odvahy a vnitřní síly.

...a pokud vás to alespoň trošku zaujalo, v knize Josefa Staňka a Jany Brzobohaté  Duchovní příčiny nemocí se můžete dozvědět mnohem víc ...

Zpět