BŘÍZA

21.05.2009 17:58

Moje poznatky: Březové lístky sbírám co nejdřív na jaře když jsou sotva rašící z pupenů. Natrhám celé větvičky a doma je "odlisťuju", ale je to velmi zdlouhavá činnost, protože lístečky lepí. Ale nenechte se tím odradit, klidně je nechejte slepené, protože bříza velmi rychle schne a dobře se drolí potom :o)  No a používám je hlavně na jaře v kombinaci s kopřivou jako úžasnou detoxikační kůru.

Užívaná část: List (Folium betulae), někdy pupeny (Gemmae betulae).
Účinné látky a působení: Účinnými látkami jsou hlavně saponiny a silice, jejichž množství kolísá podle stáří listů od 0,05 - 0,5 % (pupeny mají 4 - 5 % silice), flavonové glykosidy (asi 2 %), pryskyřice a třísloviny (5 - 9 %), vitamín C, karoteny, minerální látky a antibioticky účinné fytoncidy. Působí zvýšené vylučování moči aniž dráždí ledviny. Mají též slabě desinfekční účinek. Diuretický efekt je hlavně vyvolán přítomností saponinů, ale také se na něm značnou měrou podílejí silice. Starší listy mají účinek o mnoho slabší, poněvadž obsahových látek je v nich méně.
 Užití: Jako diuretikum, diaforetikum, antirevmatikum vnitřně ve formě nálevu (2 - 3 čajové lžičky řezaných listů na šálek vody 2 x denně). Ke zvýšení účinku se do nálevu přidává na špičku nože jedlé sody (natrium hydrogencarbonicum). Čajový nálev se užívá jako diuretický prostředek při zánětlivých onemocněních močových cest, revmatismu, dně apod. Droga bývá součástí čajových směsí, tzv. urologických čajů. Zevně se březové listy používají k přípravě koupelí a k omývání.

Duchovní a duševní působení bylinky :"Řeže staré, pozvedá na duchovní stupně, vyplavuje emoce (list)."
Využití v léčitelství: Močopudné účinky (vodnatelnost - otoky), pocení, čištění krve, revma, dna. Obklady na svrab, lišej, pocení nohou.
Pročištění krve: 10 lžic listu břízy, 3 lžíce kopřivy 5 lžic květu černého bezu,  5 lžic květu trnky. Vařit 2 minuty, louhovat 10 minut.

Symbolika bylinky (když ji nalezneš ve svém čaji, pomni, co Ti říká): "Roucho Tvé nechť trvale skví se čistotou; rozdávej lásku, nebuď zdrojem utrpení, dovol svým starostem odplynout."

Zpět