BEZ ČERNÝ

21.05.2009 14:02

Moje poznatky: "Říká se  před heřmánkem smekni, před bezem klekni." Z černého bezu dělám sirupek, který přidávám do vody s kolečky citrónu pro běžné pití. Čaj je výborný při nachlazení, při začínají chřipce - je to skvělý potopudný prostředek, nemusíte si dávat žádný acylpirin. Přidávám i lipový květ, někdy šalvěj, když bolí v krku...Bezinkový likér je taky úžasná mňamka. Recepty spolu s fotkymi z přípravy umístím asi do receptů...  

 

 

Užívaná část: Květ bez stopek a se stopkami (Flos sambuci sine stipite, F. s. cum stipite) a plod (Fructus sambuci).
 Účinné látky a působení: Květ obsahuje hlavně silici, glykosid rutin a sambunigrin, cholin, účinné látky blízké hormonům a tříslovinu. Ve zralém plodu jsou organické kyseliny, cukr, anthokyanová barviva, vitamín A a C a silice. Květy působí snížení horečky a diaforeticky, snad pro fytoncidní účinek, plody mírně projímavě. Bylo prokázáno, že plody černého bezu obsahují účinný faktor, který se dobře uplatňuje při léčbě bolestivých příznaků některých chorobných stavů.
     Užití: Vnitřně ve formě horkého nálevu jako diaforetikum a antineuralgikum (1-2 lžičky květní drogy na šálek vody) při onemocnění z nachlazení a při horečnatých onemocněních dýchacích cest a všude tam, kde předpokládáme, že potná kůra má své terapeutické zdůvodnění. Velmi dobré terapeutické výsledky a antineuralgická účinnost šťávy z plodů bezu černého byly prokázány u bolestivých zánětů periferních nervů (ischias, bolesti páteře apod.). Dále se užívá k utišení křečí trávícího traktu a při nadýmání. Někdy se kombinuje s lipovým květem.

  Duchovní a duševní působení bylinky - "Vyžene zlého ducha, chrání dům, očišťuje duši i ducha, otevírá lásku, dává prostor a sílu k působení dobra pro druhé."
     Využití v léčitelství: Nálev z květů – potopudný,kašel, chřipka, rýma, nachlazení, snižuje horečku, po oslazení projímavý účinek. Při porodu otevírá porodní cesty NEUŽÍVAT BĚHEM TĚHOTENSTVÍ

     Chladný čaj – žaludeční nevolnost. kolika a střevní kolika, žaludeční křeče,plynatost, podrážděný žlučník a kolika, migrény, bolestivá mentruace

     Vlažný odvar (var 2 min) – neslazený na zácpu, vysoký tlak,močopudný, prostata, vodnatelnost, ledvinové kameny, kloktadlo (je silnější než heřmánek - krvácení z dásně po vytržení zubu, afty, zánět dásně).
     Teplý odvar – chrapot, bolest v krku, obtížné kašlání, afty.
     Listy (nálev) – dodávají vápník, stejně jako sedmikráska
     Bezinkový ocet: na unavené svaly po námaze 1 – 2 květenství naložit do 1 l klasického octa, nechat stát po 14 dní na sluníčku mezi 11 a 12 hod.

 Všechny části drogy mají trochu rozdílné vlastnosti. Vesměs jsou protizánětlivé, silně krev čistící a všechny druhy použití jsou proti následkům ozáření.
     Květ, malá příměs větviček a listí se používá na čaj 2 x denně 3 dcl. Tato denní dávka stačí. Na zotavení unaveného oragismu se může používat 1 měsíc 2 x denně, jinak dle potíží i méně. Černý bez léčí revmatismus a dnu. Všechny následky nachlazení. Pitím čaje se také vyrovnává v těle nedostatek všech prvků a živin potřebných k životu. Týdenní pitná kůra prospěje všem starším a unaveným lidem. U žen srovnává a upravuje problémy s s nepravidelnou menstruací. Také ženám v přechodu by tato bylina v jakékoliv formě mohle být užitečným pomocníkem proti bolestem, závratím. Ulehčuje všechny ženské potíže, mnohé odstraňuje. Pokud má někdo špatné svalstvo, odvápnění kostí, zlepší si vše pitím čajů a potíráním emulzí z této byliny, ve směsi s dalšími bylinami (viz recepty níže).
     Plody se buď suší a přidávají do čajů, nebo se přidávají do emulzí na bylinné elixíry. Sirup se používá 2 x denně, ne více, jako mírně projímavý, ale výborný preventivní prostředek proti nachlazení. V zimním období je nepostradatelný pomocník. Může se použít jako dobrá šťáva, nebo sirup přidat do čaje. Dává se vždy po 2 lžících. Projímavý účinek se zmenší vařením sirupu, za syrova je více projímavý. Může se také namíchat šťáva se 40% alkoholem - dávkuje se malá lžička ráno a večer. I plody jsou výborné na léčbu a úpravu všech ženských poruch.
     Recept na výborný med: Velkou hrst bezinkového květu, 1 litr vody, 1 rozkrájený citrón (kůru omýt octem). Vaříme 10 minut, necháme 24 hodin ustát, přecedíme, přidáme 1,5 kg cukru krystalu a na mírném ohni přes 1 hodinu vaříme. Pro chuť můžeme přidat i pomeranč (kůru omýt octem). Do sklenic dáváme teplé.
     Recept na sirup z květu: 2 litry převařené vody + 40 květů černého bezu neopraného, 24 hodin vyluhovat. Přidá se 5 dkg kyseliny citrónové + celý citrón (kůru omýt octem) nakrájet na kolečka. Nechá se 24 hodin vyluhovat. Přecedit přes síto, přidat 2,5 kg cukru - zahřát, nevařit! Použití: 2 velké lžíce do 2 dcl vody, 2 x denně.
     Recept na sirup z plodů: Na 1 kg vylisované šťávy 1 litr vody a 1 - 1,5 kg cukru. Přidat špetku kyseliny citrónové, citrón (kůru omýt octem). Zahřát, mírně povařit, zcedit do sklenic. Pokud chcete mít projímadlo, nevařit. Vařením se zmenšuje projímavý účinek. Použití: 1 velkou lžíci do 2 dcl vody nebo čaje, 2 x denně.

     Vliv škodlivých látek na černý bez: Přijímá do sebe škodlivé látky z ovzduší i půdy, ale jen málo. Netrhat u silnic! Pro rozsáhlé použití je tato droga vynikajícím pomocníkem, v uvedených dávkách bez vedlejších účinků. Kvůli návyku se nemá používat déle než 1 měsíc. Před dalším použitím udělat alespoň 14 dní přestávku.

 Symbolika bylinky (když ji nalezneš ve svém čaji, pomni, co Ti říká): "Poctivě žij a vše ti bude dáno; kdo je spolehlivý, kdo vytrvale navozuje atmosféru důvěry a bezpečí, ten je vyhledáván a ceněn."

Zpět